Son Dakika
Futbolun sahibi taraftarlar

Futbolun sahibi taraftarlar

Avrupa'nın iki farklı ülkesinde, iki farklı taraftar grubunun yaptığı organizasyonlar, futbolun esas sahibinin kim olduğunu gözler önüne serdi. Almanya'dan Borussia Dortmund ve Polonya'dan Trabzonspor'un rakibi olan Legia Varşova, örnek hareketleriyle beğeni topladılar.
Sosyal taraftar Borussia Dortmund taraftarlarının Almanya'da hatta tüm Avrupa'da sahip olduğu saygınlık herkesin malumu. Takım küme düşme durumunda iken bile statları tıklım tıklım dolar ve biletler yok satardı. Son üç senede yaşanan şampiyonlukları ve Şampiyonlar Ligi macerasıyla birlikte koregrofi şovları da eklenince, en az St Pauli taraftarları kadar sempatik hale geldiler. Ardından gelen polis saldırıları da Dortmund tribünlerini bizden biri yaptı. Ancak o cepheden gelen son haberler, kanımızın daha da kaynamasını sağlıyor. Borussia Dortmund'a bağlı sosyal yardım vakıfları Leuchte Auf ve Kinder Lachen, Dortmund sağlık dairesin 100 adet bebek uyku tulumu bağışladı. Bunun amacı artan bebek ölümlerini engellemek. Yeni doğan çocukların ilk aylarda karşılaştıkları uykuda boğulma sorunu için çözüm arayan yetkililere böyle bir destek sunan vakıflar, büyük takdir topladılar. Bağışta bulundukları bu özel tulumlar ile artık bebeklerin ölüm riski ortadan kalkacak ve bu talihsiz oranlardaki artış sona erecek.
Ultras korkmaz Bir diğer haberde Polonya'dan geldi. Mösyö Platini'nin başkanlığını yaptığı UEFA, statlarda yakılan meşale ve konfetilere ceza veren disiplin komiteleri, bu kez Legia Varşova'yı cezalandırdı. Bu tip durumlar karşısında ceket giymeyi hüner zanneden kulüp yöneticiler ya susarlar ya da cezaya boyun eğerler. Ancak iş tribün kısmına çıktığında, o zaman boyut değiştir. "Gerçek" Ultraslar ne yönetimden kokar ne de UEFA'dan. Hatta yeri gelir dalgasını bile geçer. işte Polonya'da yaşanan olay da aynen böyle gelişti.
https://pbs.twimg.com/media/BS2wTATCAAAyz6N.jpg
UEFA Avrupa Ligi play off turunda Steau Bükreş ile eşleşen Legia Varşova, evinde oynayacağı ilk maça mutlak galibiyet parolası ile çıktı. Ancak UEFA'dan aldıkları cezaya verecekleri bir cevap vardı. En iyi bildikleri iş olan koregrofi ile karşılık vermeyi planladılar. Hatta daha sonra da Platini'nin en çok bozulduğu meşalelerle coşkuyu doruklara taşımayı kafaya koydular. Sonrası ise malum, yaptıkları görsel şölen ile mesajları netti. "Ultras korkmaz, Ultras bağımsızdır"

.

. .  

Celal Umut Eren

http://www.tribundergi.com/

Yorumlar (0)

Yorum Yaz