Son Dakika
 • Göz Göz'de yerliler, Fener'de yabancılar atıyor
  Spor Toto Süper Lig'de ilk 6 haftada atılan 140 golün 98'i yabancı oyunculardan geldi. Bu periyotta Göztepe'nin bulduğu 6 golü de yerli oyuncular kaydetti.
 • Göztepe'nin Ayak Sesleri
  Süper Lig'de Göztepe fırtınası esmeye başladı. Sezonun ilk 4 haftasında sadece 1 galibiyet alabilen sarı-kırmızılılar milli maç arasından sonra kendine geldi.
 • Yasin Öztekin Sosyal Medyayı Salladı
  Trabzonspor’u 2-1 mağlup eden Göztepe’de, takımının galibiyet gollerini atan Yasin Öztekin, ikinci golünü Cristiano Ronaldo tarzı kutlayınca Yasin’in gol sevinçleri sosyal medyada günün konusu oldu.
 • Göztepe deplasman kabusundan uyandı!
  Süper Lig'de son deplasman galibiyetini geçen sezonun 15. haftasında alan Göztepe, Trabzonspor'u 2-1 yenerek 11 deplasman karşılaşmasının ardından sahadan 3 puanla ayrıldı.
 • Penaltı yemeyen kaleci: Beto
  Göztepe'mizin Portekizli kalecisi Beto, Trabzonspor ile oynanan Süper Lig maçında Burak Yılmaz'ın penaltısını kurtardı. Beto kurtardığı bu penaltıyla hem 2-0'lık skoru korudu hem de müthiş bir penaltı istatistiğine imza attı.
 • Trabzonspor Maçının Ardından
  Teknik Direktörümüz Bayram Bektaş, 2-1 galibiyetimiz ile sona eren Trabzonspor karşılaşmasının ardından değerlendirmelerde bulundu.
 • 6. Hafta: Trabzonspor 1-2 Göztepe
  Göztepe'miz Spor Toto Süper Lig'in 6. haftasında Trabzonspor'a konuk oldu.
 • Trabzonspor Maçının Hazırlıklarını Tamamladık
  üper Lig'in 6. haftasında Trabzonspor'a konuk olacak olan Göztepe'miz bugün Trabzon'da gerçekleşen antrenman ile hazırlıklarını tamamladı.
 • Göztepe, Trabzonspor deplasmanında.
  Ligde geçen hafta Kayserispor'u mağlup ederek 2. galibiyetini alan Göztepe'miz, Trabzonspor karşısında 11 maç sonra deplasmanda üç puan almak için mücadele edecek..
 • Trabzonspor - Göztepe Maç Önü
  Göztepe'miz 6. hafta mücadelesinde Trabzonspor'a konuk olacak. Cumartesi günü saat 19.00'da Şenol Güneş Spor Kompleksi Medical Park Stadyumunda başlayacak olan maç öncesinde iki takımın bazı önemli istatistikleri...
MAÇ ANALİZİ | Antalyaspor – Göztepe

MAÇ ANALİZİ | Antalyaspor – Göztepe

Göztepe 10 kişi kalan rakibini evinde 3-1 mağlup etti.

Göztepe plan program

Tamer Tuna yönetimindeki Göztepe, topa sahip olarak oyuna hükmeden bir futbol sergilemek ve iyi futbol neticesinde sonuca gitmek istiyor. Rakip sahaya paslarla geçmek, oyun kurarak yerleşmek ve rakibine göre planladığı bölgelerden gerçekleştireceği hücum organizasyonlarıyla gole gitme uğraşında. Yanısıra top rakipteyken rakibi taç çizgilerine yönlendirip takım olarak alanı daraltıp yapacağı presle rakibi sıkıştırıp hataya zorluyor. Top kaybı yaptıklarında da hızla reaksiyon verip topun etrafında kalabalıklaşıyorlar. İlk gol de bu şekilde geldi.

Çalışılmış hata golü

1

2

3

Göztepeli oyuncular kaybettikleri topa reaksiyon veriyor, üçlü sıkıştırma sonucu rakibi hataya sürükleyip 3 saniyede golü atıyor.

Yönetim merkezi

Göztepe hücuma hazırlanırken topu kendi sağına doğru yönlendiriyor ve ataklar bu alanda kuruluyor. Futbol sahasının altın alanı olarak adlandırılabilecek bu alanda Göztepe yoğun bir pas üçgeni kurmuş. Scarione’nin maç içinde ortalama olarak bulunduğu alan, bu sınırlar içinde bulunuyor.

4

 

Sağdaki pas üçgeninde 14-17-19 pas yapılmış. Göztepe oyunlarını sağa yatık bu pas üçgeniyle kurup anahtar gol pasları için topu ikinci bölgeye geçirmeyi planlıyor.

5

 

Göztepe kilit paslarını da sahanın altın merkezlerinden olan bu alandan çıkarıyor.

Aşağıdaki grafikte bu alandan yaratılan pozisyonlar görülüyor. Göztepe Scarione’nin etrafında bağları kuvvetlendirebilirse bu pas üçgenini de ileri taşıyarak daha tehlikeli anahtar paslar çıkarabilir. Ki altta soldan ikinci oyun Göztepe’nin hedeflediği yerleşik hücum set oyunlarından biri olabilir.

6

Ancak Göztepe oyunu kurduğu bu bölgede çok top kaybı yapıyor. Burda kayıp çokluğu 7 kayıpla Scarione’den kaynaklanıyor.

Bu nedenle Göztepe’nin yerleşik oyunda topu kale önüne daha yüksek yüzdeyle getirebilmesi için Scarione’nin etrafında ileri dönük pas opsiyonları ve pozisyon bağları kurarak ezber hücum düzenleri oturtması gerekiyor. Bunu başardığında oyuna hükmedebilen bir takım haline gelecekler.

zone

Antalya’nın Savunması

8

 

Antalyaspor müdafaa anlamında başarılı işler yapmasına rağmen geçtiğimiz hafta 2, bu hafta da 1 duran top golü yedi. İki maçtır üçer gol yiyorlar. Takım her zaman hücumu düşünüyor ve yetenekli isimleriyle golü arıyor ama özellikle duran oyunda savunma konsantrasyonları düşük. Her ne kadar bu maç Jahovic’in golü barajdan sekip yön değiştirmiş olsa da ikili mücadelerde bu denli başarılı bir takımın bu kadar gol yemesi takım bütünlüğü ve kolektif savunma düzeninde sıkıntılar olduğunu açığa vuruyor.

9

 

Duran topların savunmasında olduğu gibi kendi organizasyonlarında da başarısız bir Antalya var.  14 duran toptan şutla neticelendirebildiği sadece 4. Ki bunlar da tehlike yaratamadı.

Antalya’nın Göztepe’nin yaptığı gibi, takım bütünlüğünü oluşturması gerekiyor. Bireysel yeteneklere ve ikili mücadele üstünlüğüne rağmen organizasyonel savunma ve hücumlarda bu eksiklik ortaya çıkıyor.

60lar

10

İkinci yarıda 60lı dakikalar oldukça hareketliydi. Her iki kalede de karşılıklı tehlikeli pozisyonlar yaşandı. Bu dakikalardan sonra yenik durumdaki ev sahibi, 10kişi kalmanın psikolojik üstünlüğünü kullanarak Göztepe’yi kendi kalesine itti. Leonardo her oyuncu değişikliğinde sahaya hücumcu oyuncular sürdü. Antalyaspor orta sahasını by-pass ederek 4-0-5, 3-0-6 gibi sahaya yayıldı ve Göztepeli oyuncular da geriye dönmeyen Antalya hücumcularına alan bırakmamak için kendi kale sahalarına doğru çekildi. Oldukça disiplinli ve düzenli bir savunma kurgusu uygulayan Göztepe, var gücüyle yüklenen rakibine mümkün olduğunca az imkan tanıdı.

11

Oyun bu dakikalarda inanılmaz hızlandı, her iki tarafta aynı dakikalar içinde dönen pozisyon devamlarında tehlikeli akınlar gerçekleştirdi. Tablodan Antalya’nın ikinci yarıdaki sürekli baskısı ve Göztepe’nin dönemlik hızlı hücum reaksiyonları anlaşılabilir. 

Baskı

Antalya ikinci yarıda oyuna aldığı hücumcularla, 5 hatta maçın son anlarında 7 oyuncuyla rakip ceza sahası çevresindeydi. Bu durum ikinci yarıda Göztepe’nin geri itilmesine oyunu kısmen kendi sahasında kabullenip hızlı hücumlarla çıkmaya çalışmasına yol açtı. Bu durum oyuncuların saha içindeki ortalama alanlarına da yansıdı.

12

Antalya’nın ikinci yarıdaki baskısı topla oynama oranlarında ve daha önemlisi Göztepe yarı sahasında topladığı 27 dönen topta görülüyor.

13

Göztepe tandeminin ortalama yeri, Antalya’nın ikinci yarıdaki baskısı karşısında Göztepe’nin geriye itildiğini gösteriyor.

Göztepe’nin sol kanadı

14

Göztepe’ye karşı rakipleri, Göztepe’nin daha çok sol kanadından hücum etmeyi deniyorlar.

15

Antalyaspor da Göztepe’nin soluna oynuyor.

Antalyaspor Göztepe savunmasının sol alanını hedefledi. Antalyalı oyuncular anahtar paslarının %67’sini bu alandan denediler.

16

İlk 7haftada Göztepe’nin diğer rakiplerinin yaptığı gibi, Antalyaspor da ağır şekilde Göztepe’nin solundan hücum etti. Antalyaspor, özellikle ikinci yarı sağ kanattan yüklendi ve gol denemelerini burdan gerçekleştirdi.

Son sözden evvel, hızlı hücumlar

Göztepe’de 76.dakikada oyuna giren Halil, maçın son bölümünde Göztepe’ye hem atak hızı hem de savunmada düzen sağladı. Göztepe takım olarak daha organize hızlı hücumlar gerçekleştirmeye başladığında Halil fark yaratabilir. Zira Antalya karşısında oyunun iki kalede gidip geldiği anlarda, arkadaşları kendine boş alanlar bulan Halil’i fark etse Göztepe üçüncü golü daha erken bulup maçı koparabilirdi.

17

Göztepe’nin bu maça kadar hızlı hücumlardan bulduğu gol yoktu.

Son 5 dakika tıpkı 60lı dakikalarda olduğu gibi gel-gitli bir oyuna sahne oldu.

Göztepe’nin hızlı hücumlara daha çok çalışması gerekiyor. Geçtiğimiz haftalarda da rakipleri karşısında 2ye1 ve 3e2’ler yakalayan Göztepe hücumcuları, bu kontraataklarda topu kaptırmış ya da kaleciyi geçememişti. Bugün de özellikle maçın sonlarında oyun gidip gelirken Göztepeli oyuncular rakip orta sahası yok olmuş ve savunması yalnız kalmışken 1e1 ve 2ye1 pozisyonları değerlendiremedi.

Topa sahip olarak ve oyunu kendisi yönlendirerek oynamak isteyen Göztepe, maça göre rakibin pas organizasyonunu bozma ve hızlı hücumu çıkma planları yapmak istiyorsa kontraatak düzenlerini oturtmalı ve üzerinde daha çok çalışmalı.

Rıza Çalımbay’dan sonra görevi devralan Leonardo daha çok hücumu düşünen bir teknik direktör. Bugün de bir kişi eksikken oyuncu değişikliği haklarını hücumculardan yana kullandı. Fakat oyun henüz onbire onbirken de Antalyaspor’un savunması oldukça düzensizdi. Stoperler alanı değil, Göztepeli forvetleri savunacak şekilde pozisyon alıyor; onların peşinden gidiyorlardı. Özellikle Yahovic’e sıkı markaj uyguladılar, ama bu savunma tandeminde ciddi bir açık yarattı. Antalya savunması dağınık ve arasından kolay sızılabilir bir görüntü veriyor.

Son Söz

18

Tamer Tuna maç sonu açıklamalarında maçı nasıl kazandıklarını sade bir şekilde özetledi. Antalyaspor pas yapmaya çalışan bir takım. Göztepe maça alan daraltarak Antalyaspor’un pas organizasyonunu sekteye uğratma planı ile çıkmıştı. Birbirini yavaş yavaş tanıyan oyunculardan kurulu yeni bir kadro yapılandıran Göztepe, takım bütünlüğünü sağlama konusunda önemli yol almış olduğunu Antalyaspor karşısında rakibin organizasyonunu bozup onları hataya sürükleyerek, üstelik deplasmanda, göstermiş oldu.

Göztepe, Beşiktaş’ın yaptığı gibi pas ve maça hükmetme oyunu oynamak istiyor. Birbirine yabancı oyuncu çokluğuna rağmen savunmada takım bütünlüğü yaratmayı başaran Göztepe’nin hücumda da takım olarak pas ezberi ve pozisyon alışkanlığı oturtması gerekiyor.

Göztepe’nin düşündüklerini sahada yapabilecek gücü var. 8 hafta sonunda 16 puanla bunu gösteriyor.

Lige yeni çıkan ekipler istatistiklere göre sezona Göztepe gibi iyi giriş yaptığında, ligi ilk 8de tamamlamayı başarıyor. Göztepe için kısa vadede bu da başarı sayılacaktır. Ama taraftarının kuvvetli desteği ve teknik direktörü ile yönetiminin vizyonuyla Göztepe fazlasını yapabilecek potansiyele sahip. Bu performansı ilerletebilirlerse Göztepe seneye Avrupa yolculuğuna çıkabilir.

Yorumlar (3)

 • Misafir
  yazıyı okurken seyyac ne yazdıysa aynılarını düşündüm. en azından kullanıcı adı şifre ile girilebilen bi platformd paylaşılabilirse daha iyi olabilir.
 • seyyac
  Bravo analiz çok iyi amma ! önümüzde hafta oynayacağımız Alanya hocası ile diğer rakiplerimizin hocaları Göztepe\'yi izlemese de bu analiz\'e göre takımlarını bize karşı organize ederler. Ben bu tür detaylı analizlerin herkese açık olan yerlerde paylaşılmasının karşısındayım. Bu tür analizlerin yayınlanması bizim aleyhimize, rakibimizin lehine olur. Bu analizin hemen şimdi siteden kaldırılması nacizane tavsiyemdir.
 • Hakan Er
  Muhteşem bir analiz

Yorum Yaz