Son Dakika
Penaltı sihirbazı Beto

Penaltı sihirbazı Beto

‘Türkiye’deki forvetler Dünya’da ilk 5’tedir’

“Türkiye’de çok iyi ofansif oyuncular var. Dünya çapında bir değerlendirme yaparsam Türkiye forvet oyuncuları bakımında ilk 5’tedir bence. İsim olarak söyleyecek olursam Vagner Love mesela. Gerçekten ne yapacağı hiç belli değil. Son anda anlayabiliyorsunuz ama iş işten geçmiş olabiliyor. Birçok böyle oyuncu var. Negredo da bunlardan biri. Samuel Eto’o zaten öyle. Burak Yılmaz, Umut Bulut ve Everton’a giden Cenk Tosun bu anlamda çok farklı oyuncular.”

‘Volkan Demirel bir Türkiye efsanesidir’

“Süper Lig’de beğendiğim çok iyi kaleciler var. İyi isimler var. Bursa’nın kalecisi Harun, Muslera, Fabri, uzun süredir arkadaşım olan Kameni... Ama Türkiye için bakarsanız Volkan Demirel bir kaleci efsanesidir. Çok iyi bir kalecidir.”

Kariyerinin en iyi kurtarışı Aydın’a karşı!

“Kariyerimde Türk takımlarına karşı oynadığım maçlarda unutamadığım bir anım var. Hatta bu benim kariyerimin de en iyi anlarından biriydi. Kariyerimin en iyisi diyebileceğim bir kurtarış yapmıştım. 2012’de oynadığımız Galatasaray-Braga maçıydı. Şampiyonlar Ligi’nde kazandığımız ve çok zorlu bir maçtı. Burak Yılmaz’ın iyi oynadığı bir maçtı. Şutu Aydın Yılmaz atmış.”

‘Cristiano Ronaldo’yu İzmir’e çağırdım’

"Gerçekleştirebelirsek çok sevinirim, Ronaldo’yu İzmir’e davet ettim tabii ki. Sosyal medyada bir paylaşım anından plansız bir şekilde ona Göz Göz çektirdim. Dünya üzerinde en çok takipçisi olan bir oyuncunun böyle bir şey yapması çok mutluluk verici. Ben de takımım için böyle bir şey yaptığım için çok mutluyum."

‘Quaresma dünyanın en iyilerinden biri’

“Ronaldo ve Quaresma’nın kariyerleri aslında farklı ilerledi ama bakıldığında Quaresma da çok kariyerli bir oyuncu. Dünyanın en iyi takımlarında oynadı. Çok çok iyi bir oyuncu. Bence dünyanın en iyi takımları arasında yer alan bir oyuncu. Oyunculuk yapısından bahsedersek Ronaldo’yla çok farklılar ama bence ikisi de dünyadaki en iyi oyunculardan.”

‘Taraftarımız bizi bırakmasın’

“Hem bana hem takıma gerek evimizde gerek deplasmanda göstermiş oldukları destekten dolayı taraftarımıza çok teşekkür ediyorum. Onların yanımızda olması çok önemli. Bu destekten asla vazgeçmesinler. Biz de onları mutlu etmeye devam edelim.”

‘30’un üzerinde penaltı kurtardım’

“Kariyerimde 30’un üzerinde penaltı kurtardım. Sırrını vermeyeceğim bunun tabii ki... (Gülüyor) Esprisi bir yana. Çok da büyük bir sırrı yok. Bu çalışmayla alakalı. Rakiplerinizi tanımalısınız, ne şekilde penaltı attıklarını iyi bilmelisiniz. Bunun yanında reaksiyonunuz ve hızınız çok önemli. Benim kariyerimde bunlar doğru gitti. Hafta boyunca bununla ilgili çalışıyorum.”

‘Türkiye Ligi’nde yürek ön planda’

“Türkiye’de uzun zamandır izlediğim, takip ettiğim maçlar oluyordu. Birçok arkadaşım Türkiye’de oynadı. İzlerken ki izlenimlerim geldikten sonraki fikrim örtüştü. Çok iyi bir lig burası. Futbolcuların daha çok motivasyonunun önplana çıktığı, yani yürekten oynadığı bir lig. Her takım her takımı yenebiliyor. Sürpriz sonuçlar oluyor.”

Jeneriklik goller bana denk geldi’

“Bütün kariyerim boyunca kendimi eleştiren biri oldum. Her maçtan sonra gollerle ilgili neler yapabilirdim dedim. Her zaman daha iyisini yapabiliriz ama yediğimiz gollere baktığınızda çoğunda yapabileceğimi yapmıştım. Belki 1.90 boyum yok ama gerek süratim, gerek ise pozisyon alma bilgimle şutlara iyi cevap verebiliyorum. Genelde jeneriklik goller yedim, bu yüzden yapabilecek pek fazla bir şeyim yoktu.”

‘Gigi Buffon’un yolundan gidiyorum’

“Kariyer planlamamda şu anda hiçbir zaman kariyerimin sonuna ne zaman gelirim diye bir şey düşünmüyorum. Çünkü kendimi çok iyi ve dinç hissediyorum. Vücudum da buna gereken cevapları verebiliyor. 35 yaşımdayım ama hiçbir şekilde bırakmak  gibi bir düşüncem yok. Adeta futbolumun baharında gibiyim. Bana örnek olan önemli kaleciler vardı. Bunlardan bir tanesi ve en önemlisi Gigi Buffon. Benim de en önemli hedefim genç kalecilere iyi bir örnek olabilmek. Gerek futbolumla gerek karakterimle iyi bir örnek olabilmek. Kendimi hayet zinde hissediyorum.”

‘Herkesten farklı giyinmek güzel’

“Futbolda kaleci pozisyonu biraz yalnız bir pozisyondur. Herkesin oynayabileceği, altından kalkabileceği bir pozisyon değil. Ama bakarsanız herkesten farklı giyiniyoruz, bu yeterince güzel değil mi! (Gülüyor). Herkes birlikte sevinirken siz bunu yalnız yaşıyorsunuz. Bunun bu şekilde bir yalnızlığı da var. Her oyuncu hata yapıyor ama bizim hatalarımızın bedelleri ağır oluyor. Benim için kaleciliğin güzel yanı da bu belki de. Gerçi günümüz futbolunda artık kaleciler daha fazla oyunun içinde. Modern futbol bunu gerektiriyor. Ayaklarla oyuna yön verme önemli. Takım boyuna bile etki ediyorsunuz.”

‘Adis Jahovic çok iyi golcü’

“Adis Jahovic çok iyi bir santrfor. Onun iyi olmasında Ömer ve Ghilas’ın arkasında bekliyor olması da çok önemli. Ben tutan, o gol atan oyuncu olarak öne çıkıyoruz ama ikimizi ön plana çıkaran şey takımın oyunu. Çünkü top benden ona kadar buna katkı sağlayan birçok oyuncu var.”

‘Tamer Tuna çok başarılı olur’

“Hocamız futbolu çok iyi bilen ve mücadeleci bir ruha sahip. Bir futbolcunun kafasında ne olduğunu ve ondan ne çıkarabileceğini çok iyi biliyor. Bu yüzden de hocamızın önünde yeni başlamış olsa da çok çok önemli bir kariyer var bence. Eminim ki başarılı olacaktır.”

Yorumlar (0)

Yorum Yaz