Son Dakika
Mehmet Sepil : Şu anki kadroyla bile birinci maça çıkabiliriz.

Mehmet Sepil : Şu anki kadroyla bile birinci maça çıkabiliriz.

2. Lig’den aldığı Göztepe’yi Avrupa’nın kapısına kadar getiren Mehmet Sepil, Hollanda’da sorularımızı yanıtladı. Planlar, projeler, altyapı hamleleri, tesisler, hedefler ve transferler... İzmir ekibinin 1 numarası A’dan Z’ye merak edilen her şeyi tüm samimiyetiyle anlattı:

İlk düdük çaldığı andan itibaren en koyu taraftardan daha coşkulu bir Göztepe aşığı, son düdükten sonra ise kusursuz işleyen bir yapı için tüm mesaisini kulübüne harcayan bir başkan...

Mehmet Sepil’le işin taraftarlık kısmından başladık, İzmir devini getirmek istediği noktaya kadar tüm planlarını dinledik. Sıradışı kimliğiyle taraflı tarafsız herkesin sempatisini toplayan Göztepe’nin patronu ses getirecek açıklamalar yaptı...

 ‘TARAFTARDAN DAHA FANATİĞİM’

“Ben İzmir’in çocuğuyum. Başarımızdaki faktör bu. Göztepe’nin yanında büyüdüm. Fevziler, Nevzatlar, Ali abilerleydim hep. İnsanların konuşmaktan çok iş üretmesi gerekiyor. Biz geldiğimizden bu yana çalışıyoruz. Bahanemiz yok. Her şeye pozitif bakıyoruz. Arkamızda camianın gücünü hissettiğimizde yorulsak bile daha güçlü oluyoruz. Hikayesi olmayan şeyler zorlama oluyor. Bizim neslimiz, hikayemiz hazırdı. Amerikan filmlerinde vardır ya bir beyzbol takımı çok zor durumlara düşer, gelir o şehrin çocuğu kurtarır o takımı. Bizimki de öyle oldu biraz. Ben zaten taraftarım. Maç biter başkanlığıma geri dönerim.”

 ‘STAT AVRUPA’DA TEK OLACAK’

“Ekonomisi doğru oturtulmuş her şey fonksiyonel olarak doğru çalışır. Bunun için stat geliri gerekli. Onu aşıyoruz. Gelecek sene stadımıza kavuşacağız. Şehir içinde her gün yaşayan bir stadımız olacak. Başbakanımıza sunumumuzu yaptığımızda, ‘Keşke daha önce yapsaydık’ dedi. O stat Avrupa’nın en güzel statlarından biri olacak, herkes konuşacak."

 ‘YASA BİZE MÜSAADE ETMELİ’

“Avrupa’da artık futbol statlarında seyirci heyecanının azaldığı düşüncesi var. Ona karşı yapılacak en önemli hamle kale arkasında oturmasız seyirci imkanı. Almanya’da ve İngiltere’de tamamı buna dönmek üzere. Göztepe’de seyirci asla oturmaz. İster istemez koltuklar kırılıyor, kasıtlı değil. Her maçtan sonra koltuk parası ödüyoruz. 6222 sayılı kanun bu değişikliğe uygun değil şu anda. Bursa da çok istiyor bunu. Kale arkasını iki misline çıkaran bir sistem bu. Eğer bu olursa 25 binin üzerine çıkarız.”

 ‘ALTINORDU MODELİNDEN FARKLI’

“Oyuncu geliriniz olması lazım. Türk futbolunda oyuncular hep gider hanesinde yazılı. Bunu düzelteceğiz, altyapıyı geliştirerek olacak bu. Torbalı’da 100 dönümün üzerinde bir arazide tesisimiz yapılıyor. 30 milyon TL’nin üzerinde bir yatırım. Bunun finansmanını sağladık. Okullarla görüşme halindeyiz. Eğitilmiş bireyler yetiştireceğiz. Altınordu modelinden daha değişik olacak. Özellikle okul eğitimine önem vereceğiz. Lise açacağız.”

 ‘HAYATIMIN HER ANI GÖZTEPE’

“Başkanlıkta 5. senemiz. Artık zamanımın büyük bir bölümünü Göztepe alıyor. Yapılması gereken çok şey olduğunu görünce kolları sıvadım. Hayatımın çok önemli bir bölümü Göztepe artık. İşler yolunda gidince mutlu oluyoruz. Siz bir de beni kaybedince görün!” (Gülüyor)

 ‘YILMAZ HOCA KULÜBÜ YÖNETMEK İSTEDİ’

“Göztepe’yi götürmek istediğimiz bir yer var. Ben hep bunun içindeyim. Bir sürü oyuncuyla yollarımız ayrılıyor. Duygusal tarafım fazla. Günay olmasa mesela Süper Lig’de değiliz. Ayrılırken herkeste fazla üzüldüm. Oğlum gibi severim ama diğer yanda başkanım. Hedeflere ulaşabilmek için duygusallığı bırakmak zorundayız. Jahovic’te de aynı. 6 ay sonra kontratı bitiyordu. Çok başarılı olmuş bir oyuncu. Bizi çıkarmış bir oyuncu. Bizden istediği şartlar, pazarlık sırasındaki davranış biçimi... Kalmasını doğru bulmadım. Göztepe’ye çok puan kazandırdı. İstediği kontratı verseydim dengeler bozulurdu. Asla bir oyuncu için bu dengeleri bozmam. Asla bir Türk’le Euro üzerinden kontrat yapmam. Tamer hoca için de aynı şey geçerli.”

 ‘HOCALAR HAFIZAYLA GİDİYOR’

“Yılmaz Vural benden sık sık bahsediyor, gördüğümüzde sarılıyoruz öpüşüyoruz. Sezon bitti konuştuk. Değerlendirdik, başarılı olacağımıza inanmadık. Hocalığıyla ilgili değil. Sizin önünüzde bir hedef var. Yılmaz hoca bütün konuşmalarında, ‘Bırak bana Göztepe’yi, ben bu işi biliyorum. Ben yöneteyim’ diyor. Böyle bir şey söz konusu değil. Ben yönetmeyeceğim Göztepe’yi. Tek kişi değil. Kadrolar yönetecek. nFutbolun en büyük yanlışı bu. Teknik direktör kendi kadrosuyla geliyor, ayrılırken kulübün hafızasıyla gidiyor.”

 ‘LİSAN BİLEN HOCA ŞART’

“Tek adamlıkla başarılı olamazsın. Bayram hocayı seçmememizin en büyük nedeni de bu. Çalışma düzenini takip ettik, 2 yıl izledik. Ekip çalışmasına önem verdiği için getirdik. Bunun yanında en çok önem verdiğim şey lisan konusu. Geçen sene sahada 6 oyuncumuz Fransızca, 3’ü İngilizce, 2’si Türkçe konuşuyordu. Hocanın oyuncuya tercümanla değil de direkt aktarımda bulunması çok daha etkili.”

 ‘YABANCI SINIRI GELMELİ’

“Yabancı sınırında gelecek seneden itibaren bir şey olabilir. Zaten mevcut kuralın süresi sezon sonunda bitiyor. Şu anki uygulanan şekliyle ekonomiye zarar veriyor. Sahaya sokmadığınız yabancıyı bitiriyorsunuz. Ya bunu tamamen sınırsız yapacaksınız, isteyen istediği kadar oyuncuyu oynatabilecek, kadroya alabilecek ya da sınırlama getireceksiniz. Türk futbolcunun gelişmesi için kısıtlama şart. Serbest bırakılsa karışmam ama ben Türk futbolunu yönetsem genç Türk oyuncuların oynayabileceği bir düzen sağlarım. Buna karşıt olanların da haklılık payları var. Belli ölçüde kalite düşüyor elbette. Bütün bunların hepsi sonuç olarak hikaye.

 'BU ZARARA BİRİ DUR DEMELİ’

“Her yıl bütün kulüpler zarar ediyor ve oturup kimse niye zarar var demiyor. Bu düzelmeden yabancı kuralı konuşmak gereksiz. İlk önce futbolu yönetenler bunu doğru yönetmek zorunda. 10 yıl üst üste zarar eden bir şirkete geri dönüp, ‘Sen niye zarar ettin?’ diyemiyorsunuz. Ana sorun yabancı değil. İşin ekonomi kısmı.”

 TRANSFERDE SON DURUM

 ‘BORGES ASKIYA ALINDI’

“Bu sene hedefimiz geçen seneden çok değişik değil. Stadımız gelinceye kadar bizim sabırlı davranmamız gerekiyor. Avrupa’ya kalsaydık, oynayacak yerimiz yoktu. İskelet kadromuzu gençleştirip yine ligde tutunmak istiyoruz. Avrupa bonus olur. Orta saha ve stoper bakıyoruz. Borges’le her konuda anlaştık. Ancak takımıyla ayrılamadı. O yüzden askıya alındı.”

 ‘TİTİ’Yİ BURSA’DAN İSTEDİK’

“Bursaspor Başkanı Ali Ay ile her gün sohbet ediyoruz. Benim sevdiğim bir başkan. Bursa-Göztepe seyircisi her maçı beraber izler. Geçen sene Poko’yla ilgilendiklerini asla bilmiyordum. Yasin konusunda ise biz ilgilendik, anlaşamadık. Sonra Bursa devreye girdi. En sonunda da Yasin bana uzun uzun mesaj çekerek buraya gelmek istediğini söyledi ve geldi. O süreçte de Ali Ay ile sürekli durum değerlendirmesi yaptık. Titi için de aradık. ‘Biz ilgilenelim mi?’ dedik. ‘Konuşabilirsiniz’ dedi ama şu an gözüken oyuncunun isteği, Bursa’nın isteği bizim verebileceklerimiz bir araya gelemedi. İleride olursa olur.”

 ‘FORVET İÇİN ACELE YOK’

“Transfer ağustosun sonunda bitiyor. Forvet için henüz büyük bir hamlemiz yok. Hazırlık maçlarını göreceğiz, belki lig maçı da göreceğiz. Panik transfer istemiyoruz. Ukalalık olsun diye değil, ancak Göztepe’ye gelmek için bize haber yollayan bir sürü oyuncu var. Biz rahatız. Şu anki kadroyla bile birinci maça çıkabiliriz.” (Fanatik)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz